Jumat, 22 April 2016

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawnika lub kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

Niezmiernie wysokie, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia okoliczne domy i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzeszki. Jeśli wolimy by nasze żywe plot było niesłychanie rosłe a jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że gdy rośliny nas przewyższa, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą dobrze rosnąc w desygnowanych terenach, niewielkie drzewa umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe wycinki ziemi. Estetycznie uformowany mały żywopłot sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niewysokie czy tez postawne roślinne ploty wolno pozyskać z roślin szpilkowych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy często są o wiele droższe aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta a także należny go obcinać, lecz jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić bez pomocy.Będzie migiem rósł zaś uchroni kolumnowy kształt.

Jeżeli wasz zaułek jest dosyć zacieniony, warto aby zielony plot rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre z cienioznośnych typów maja metamorfozie o jasnych względnie pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej wyraźne w słońcu, tymczasem nawet w śladzie liście pozostają dosyć jasne, mało co oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar